Kdo je čaroděj Matemág a co děti učí?

Matematika nemusí být jenom nudný dril a počítání beze smyslu. Může se stát báječným a zábavným nástrojem pro překonávání vlastních výzev a sloužit k dosahování našich cílů. V takovém světle malé školáky okouzluje matematikou čaroděj Matemág, hlavní postava dabované, digitální vzdělávací hry, kterou v Česku hraje každé desáté dítě.

Z průzkumů vyplývá, že matematika je jedním z nejméně oblíbených předmětů na českých školách. Často to bývá tím, že se ji děti učí drilem a nedává takový smysl proč. A to je škoda, řekli si autoři edukativní hry Matemág – Petr Zavadil a Tomáš Sýkora.

“Matiku jsme schovali do pohádkového příběhu, kde malí hráči v první řadě pomáhají hlavním hrdinům překonávat překážky na cestě za čarodějem Matemágem. Ve hře přitom nevědomky využívají matematické principy a trénují tak matematické myšlení. Skvělé je, že díky tomu děti objevují matiku vlastní motivací, nikdo je k tomu nemusí nutit. Matemág tak odráží myšlenku, že dětem je vlastní přirozená motivace objevovat nové věci,” vysvětluje jeden z autorů Petr Zavadil.

Matemág: Zábavná nadstavba pro školní matematiku

Komiksová hra je určena pro všechny žáky 1. až 3. tříd základních škol. “Matemág je skvělá nadstavba pro učení se matematice. Děti si procvičí, co dělaly ve škole, přičemž nemusí mít nutně s matematikou potíže. Jde o to, aby je hraní bavilo a užívaly si radost z řešení úloh a rébusů,” podotýká Štěpán Ročák, učitel matematiky na Základní škole Táborská v Praze.

Matemág: digitální vzdělávací hra pro děti 5-9 let

Matemága si zahraje v Česku každý desátý školák či školačka.

Pohádkové prostředí, kde Matemág žije a vítá všechny zvídavé návštěvníky, se jmenuje Abima neboli země abstrakce a imaginace. V ní se může stát skutečné všechno, co si člověk dokáže do nejmenšího detailu představit. Matemágův svět, stejně jako všechny postavy, ilustroval grafik Jakub Mareš.

V čem kromě originální postavy zvídavého čaroděje Matemága hra vyniká? Je to těchto pět unikátností:

1. příběhové zarámování

Hra je založena na dobrodružném příběhu dvou dětí, Jakuba a Terky, kteří se vydávají za čarodějem Matemágem. Chtějí se naučit něco z matemagie, která jim učarovala. Na cestě kouzelnou zemí však naráží na překážky. Jedná se o skryté matematické rébusy, jejichž řešením si děti cvičí myšlení a seznamují se s matematikou.

2. přiměřená výzva

V Matemágovi školáci matematiku objevují vlastním tempem. Hra obsahuje pestrou škálu úloh a přitom průběžně sleduje, jak se každému dítěti daří. Podle toho pak vybírá z úloh ty těžší, nebo naopak úroveň snižuje, aby našla přiměřenou výzvu pro každého hráče.

3. základ v Hejného metodě výuky matematiky

Matemág staví na principech Hejného metody a byl vyvíjen ve spolupráci s odborníky na výuku matematiky.

4. systém zapojení rodičů

Propojením digitální technologie s Hejného metodou vznikla hra, která kromě dětí edukuje také jejich rodiče a především jim dává možnosti, jak se s malými školáky bavit o matematice i mimo školu. “Matematika, potažmo škola, doma není časté téma. Rodič se zeptá, jak bylo ve škole, dítě odpoví, že dobrý. A tím to končí. Je to dané tím, že rodič často neví, jak debatu o škole začít, aby to bylo zábavné pro obě strany. A to je právě jedna z myšlenek Matemága – dát rodičům prostředek k tomu, aby společně se svými dětmi pronikali do světa matematiky,” poznamenává Petr.

A jak to vypadá prakticky? Rodičům dětí, kteří o to mají zájem, vždy, když jejich ratolest objeví ve hře novou výzvu a popere se s překážkou, přijde na e-mail krátká zpráva, která vysvětluje, proč je tato daná výzva důležitá z příběhového i didaktického hlediska. K tomu autoři hry přidali tipy na společné aktivity dětí a rodičů mimo obrazovku tabletu nebo mobilu, kde se hráč s Matemágem setkává. Tím vznikla pomůcka, která rodičům pomáhá rozproudit debatu na téma matematiky.

5. český dabing

Jako jedna z mála her na českých appstorech je Matemág dabovaný českým hlasem, a tak se za ním mohou vydat i mladší děti, které ještě neumí číst.

“Už moje tříletá dcera si matemagii oblíbila. Přehrává si mluvené příběhy a opakuje hlášky. Dokonce s mou pomocí řeší i některé matematické úlohy. Je skvělé, že tyto se mění opakováním. U některých zadání musím přemýšlet i já,” svěřil se Vladimír Kutálek z Brna.

Nejlepší učitel na světě

Věděli jste, že Matemág byl původně zlý černokněžník? Až tvůrce příběhu, Martin Hak, otočil charakter Matemága na pozitivní motivaci, a tak se černokněžník proměnil v čaroděje.

“Matemág je poťouchlý, vyhledává zábavičku. Je taky ohromně přející – komukoli, kdo objeví něco nového, přeje radost z nového poznání. Je to ‚nejlepší pedagog‘ na světě, neboť dělá vše pro to, aby ostatní na své objevy přicházeli sami a měli z nich radost. Zároveň je vždy ve střehu a připravený na cokoli. Je to výborný improvizátor,” tak Martin, jako by ho doopravdy osobně znal, popisuje Matemága.

Matemág už míří i za hranice. Aktuálně se s ním seznámilo prvních 10 000 dětí především ve Španělsku a na Slovensku, ale taky v Maďarsku, ve Francii, Švédsku, Polsku a anglicky mluvících zemích. Dalším cílem autorů je rozšířit obsah Matemága a přizpůsobit ho více výuce ve školách, aby i učitelé mohli pozorovat, jak se dětem doma daří a mohli hru zahrnout do své výuky.

A co vaše děti? Už hrají Matemága? Jestli ne, můžete si jej vyzkoušet na svém zařízení TADY (Android, iOS, Windows). Za vyzkoušení nic nedáte, prvních 30 % obsahu hry máte zdarma.

Petr

3. 11. 2020

Zobrazit články